សម្ដេចស ខេង៖ ក្រសួងកំពុងគិតគូរលើកលែងការឃុំខ្លួនអ្នកទោសបទល្មើសស្រាលៗ ដើម្បីកាត់បន្ថយការចង្អៀតណែនពន្ធនាគារ
រាជធានីភ្នំពេញ៖ សម្ដេចក្រឡាហោម ស ខេង ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងមហាផ្ទៃ មានប្រសាសន៍ថា ស្ថានភាពក្នុងពន្ធនាគារនៅកម្ពុជា មានបញ្ហាចង្អៀតណែន។ ក្រសួងមហាផ្ទៃកំពុងយកចិត្តទុកដាក់ខិតខំកសាងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធបន្ថែមដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហានេះ និងកំពុងតែគិតគូរការលើកលែងនូវការឃុំខ្លួនរង់ចាំនីតិវិធីតុលាការចំពោះបទល្មើសស្រាលៗមួយចំនួន ដើម្បីរួមចំណែកកាត់បន្ថយភាពចង្អៀតណែនបានមួយផ្នែក។ សម្ដេចក្រឡាហោម ស ខេង ថ្លែងដូច្នេះក្នុងជំនួបពិភាក្សាការងារជាមួយនឹងអ្នករាយការណ៍ពិសេសទទួលបន្ទុកសិទ្ធិមនុស្សនៅកម្ពុជា លោក វិទិត មុនតាប៊ន តាមប្រព័ន្ធវីដេអូ ថ្ងៃទី១៥ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២២។
សម្តេច ស ខេង បានឱ្យដឹងថា ចំនួនអ្នកជាប់ឃុំនៅកម្ពុជាមានប្រមាណជាង៣ម៉ឺននាក់ ក្នុងនោះជាង៥០ភាគរយជាអ្នកជាប់ឃុំមានការពាក់ព័ន្ធករណីគ្រឿងញៀន។ សម្តេច ស ខេង កាលពីដើមខែកុម្ភៈឆ្នាំ២០២២ បានលើកឡើងថា ពន្ធនាគារក្លាយជាចង្អៀតណែន និងមានភាពច្របូកច្របល់ ខណៈអត្រាអ្នកជាប់ឃុំច្រើនជាង៥០ភាគរយ ជាប់ពាក់ព័ន្ធនឹងបទល្មើសគ្រឿងញៀន ដែលមានទាំងអ្នកជួញដូរ ទាំងអ្នកប្រើប្រាស់គ្រឿងញៀន (ក្នុងចំណោមអ្នកជាប់ឃុំ ៣៨០០០នាក់ មានជាង២០០០០នាក់ ពាក់ព័ន្ធករណីគ្រឿងញៀន ដែលស្មើនឹង ៥៤,៥២ភាគរយ)។ នៅចំពោះមុខបញ្ហានេះ សម្តេច ស ខេង បានសំដែងក្ដីកង្វល់ និងបានអំពាវនាវជាថ្មីទៀត ឱ្យអាជ្ញាធរពាក់ព័ន្ធសហការគ្នាដើម្បីបង្ក្រាប[បទល្មើសគ្រឿងញៀន]។
កាលពីខែឧសភា ឆ្នាំ២០២០ សម្តេចក្រឡាហោម ស ខេង លើកឡើងថា៖ «ក្នុង​ស្ថានភាព​នៃ​ការ​ប្រឈម​មុខ​នឹង​វិបត្តិ​កូវីដ១៩ ថ្វី​ដ្បិត​ថា​ មាន​បណ្ដា​ប្រទេស​មួយ​ចំនួន​បាន​សម្រេច​ដោះលែង​អ្នក​ទោស​ខ្លះ ​ប៉ុន្តែ​នៅ​កម្ពុជា​ស្ថានភាព​មិន​ទាន់​ឈាន​ដល់​ដំណាក់​កាល​នេះ​នៅ​ឡើយ​ទេ។ ​យុទ្ធនាការ​ដោះស្រាយ​ការ​កក​ស្ទះ​សំណុំ​រឿង ​និង​ភាព​ចង្អៀត​ណែន​ក្នុង​ពន្ធនាគារ​ គឺ​ជា​កិច្ចការ​សំខាន់​បំផុត​មួយ​របស់​ក្រសួង​មហាផ្ទៃ​និង​ក្រសួង​យុត្តិធម៌ ​ទន្ទឹម​នឹង​យុទ្ធនាការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​គ្រឿង​ញៀន​ខុស​ច្បាប់»។
រូបភាពពីហ្វេសប៊ុក៖ មណ្ឌលអប់រំកែប្រែទី២ Correctional Centre II
ស្របពេលដែលស្ថានភាព​ក្នុង​ពន្ធនាគារ​នៅ​កម្ពុជា ចង្អៀត​ណែន​ ​ដល់​កម្រិត​ប្រកាស​អាសន្ន សហព័ន្ធគោលនយោបាយគ្រឿងញៀនអន្តរជាតិ (IPDC) តាមរយៈរបាយការណ៍ឆ្នាំ២០២១ បានលើកឡើងថា ចាប់តាំងពីរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានប្រកាស “សង្គ្រាម ប្រឆាំងគ្រឿងញៀន” នៅថ្ងៃទី០១ ខែមករា ឆ្នាំ២០១៧មក អត្រានៃការជាប់ពន្ធនាគារបានកើនឡើងក្នុងកម្រិតមួយគួរឱ្យព្រួយបារម្ភ។ ក្នុងខែធ្នូ ឆ្នាំ២០១៦ មានអ្នកជាប់ឃុំចំនួន១៦,៩១៨នាក់ នៅក្នុងពន្ធនាគារចំនួន១៨ ក្នុងចំណោមពន្ធនាគារចំនួន២៨ ដែលត្រូវបានឃ្លាំមើលដោយសម្ព័ន្ធខ្មែរជំរឿន និងការពារសិទ្ធិមនុស្ស (អង្គការលីកាដូ)។ ក្នុងរយៈពេលជិតបួនឆ្នាំក្រោយ គិតត្រឹមខែតុលា ឆ្នាំ២០២០ មានអ្នកជាប់ឃុំចំនួន៣៤,៧៩៤នាក់ នៅក្នុងពន្ធនាគារដដែល ដែលបង្ហាញពីការកើនឡើងលើស១០០% នៃចំនួនអ្នកទោសសរុបនៅក្នុងពន្ធនាគារ។
យោងតាមអង្គការលើកលែងទោសអន្តរជាតិ ជាង៧២%នៃអ្នកទោសទាំងអស់នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ត្រូវបានរាយការណ៍ថា បានជាប់ឃុំខ្លួនបណ្តោះអាសន្នរង់ចាំសវនាការ ហើយមនុស្សរាប់ពាន់នាក់ផ្សេងទៀត ត្រូវបានឃុំខ្លួនពីបទល្មើសលហុអហិង្សា ដូចជាការប្រើប្រាស់ ឬកាន់កាប់គ្រឿងញៀនជាដើម៕